کلرپارس

کلر مایع

 


نام فرمول شیمیایی : کلر مایع به فر مول (Cl2)


ISO 9001: 2000 ISO 14001


MSDS

 

 


کلر به انگلیسی Chlorineعنصری شیمیایی با عدد اتمی 7و از گروه هالوژنها بوده و در گروه 17 جدول تناوبی جای دارد. این عنصر به شکل نمکهای کلرید در طبیعت و بدن انسان وجود دارد. كلر در دما و فشار عادي گازي زرد رنگ و متمايل به سبز ودارای بوي سوزش آور و تحريك كننده و از نظر شيميايي نيز بسيار فعال بوده و در طبيعت بصورت تركيب با عناصر ديگر يافت مي‌شود بعنوان مثال كلريد سديم به مقدار زيادي در طبيعت وجود داشته و بعنوان منبع اصلي كلر به شمار مي‌رود. گاز كلر 5/1 تا 2 برابر سنگين‌تر از هوا بوده و بنابراين به آرامي در هوا نفوذ کرده و در مناطق پست تجمع پيدا مي‎كند. کلر بعنوان بخشی از نمکهای طعام و ترکیبات دیگر به مقدار زیادی در طبیعت و لزوماً در بدن بیشتر جانداران وجود دارد.

تركيبات معدني كلر دارای خواص غير فلزي بوده و ظرفيت كلر بوسيله 7 الكتروني كه در لايه خارجي آن قرار دارد تعيين مي شود . كلر با به دست آوردن الكترون، يون كلريد منفي تشكيل داده و الكترون هاي لايه آخر خود را تكميل كرده و با به اشتراك گذاشتن 1 تا 7 الكترون از لايه آخر با عناصر ديگر، حالتهاي مختلف اكسيداسيون كلر به وجود مي‌آيد. هيپوكلريت‌ها (1+)، كلرات‌ها (5+) و پركلرات‌ها (7+) مثال‎هايي از اكسيدهاي كلر هستند.

کلریدها، کلریت‎ها، کلرات‎ها، پرکلرات‎ها و کلرامین‎ها از جمله ترکیبات کلر هستند. نوع خالص این عنصر شیمیایی به شکل گازی دو اتمی و سبز رنگ می‌باشد. نام کلر برگرفته از کلمه Chloros به معنی سبز متمایل به زرد است که اشاره به رنگ این گاز دارد. این عنصر، جزئی از گروه هالوژنهای نمک‌ساز می‌باشد

کلر دارای 9 ایزوتوپ با عدد جرمی بین 32 و 40 می‌باشد که تنها سه عدد از این ایزوتوپها بصورت طبیعی یافت می‌شوند.کلر پایدار 35، کلر37، کلر رادیواکتیو 36. دو ایزوتوپ پایدار اصلی برای کلر با جرم 35 و 37 وجود دارد که به نسبتهای به ترتیب 3:1 یافت شده و وزن اتمی 35,5 را دراتمهای کلر ایجاد می‌کنند.


کاربرد:به عنوان عامل گند زدا در صنعت آب و فاضلاب / سفید کننده در صنعت نساجی / عامل اکسیداسیون درواکنش های شیمیایی و ضمنا در فرآیندتولید بیش از ٣٠,٠٠٠ ماده شیمیایی کاربرد دارد.

 

 

نحوه بسته بندی: کلر مایع در کپسول ها مخصوص ٥٠ و ٨٠٠ کیلویی تحت ٧ اتمسفر فشار عرضه می شود.

 

 

آنالیز شیمیایی
99.6% MinCl2
TraceO2
TraceN2
20 ppm MaxMoisture
--
مشخصات فیزیکی
شکل ظاهریمایع به رنگ سبز
دمای جوش-34° C
نقطه انجماد-101 ° C
وزن مخصوص1.4 (at 20°C & 6.86 atm)
قابلیت انحلال در آبحلالیت کم